Δικαστήριο

Τι πρέπει να ξέρω ...

Μοιραστείτε το:
Ειδοποιήσεις
Τα καθαρίζω όλα

Τι πρέπει να ξέρω για ένα kalimba;

Kuri
 Kuri
(@kuri)
Νέα Kalimbist

Γεια σου,

Έχω παρακολουθήσει πολλά βίντεο σχετικά με το όργανο και πιστεύω ότι είναι πολύ ωραίο. Αλλά δεν έχω παίξει ποτέ ένα όργανο και ως εκ τούτου δεν ξέρω τίποτα για το kalimba και τα όργανα γενικά.

Έτσι ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. 🙂

- Ποιες είναι ακριβώς οι διαφορές μεταξύ ενός επίπεδου πίνακα και ενός κουτιού συντονισμού; Είναι το κουτί πιο δυνατά ή ακούγεται καλύτερα;

- Υπάρχουν άλλες σημαντικές διαφορές / τύποι καλίμπας;

- Το Kalimba ακούγεται πραγματικά όπως ακούγεται στα πολλά βίντεο ή καταγράφηκε κάπως μέσω αυτής της σύνδεσης στον υπολογιστή; Επειδή ο ήχος ακούγεται πάντα τόσο τέλειος; Δεν ξέρω...

- Πού μπορώ να βρω μαθησιακό υλικό; Κατά προτίμηση στα γερμανικά, δυστυχώς δεν μπορώ να διαβάσω σημειώσεις.

Καφ Kuri

Παραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 13/04/2021 11:17 μ.μ.
Nataliya άρεσε
Saskia
(@καλάθι)
Διακεκριμένος Καλιμπιστής

Γεια, χαίρομαι που σε έχω εδώ.

Ναι, η διαφορά μεταξύ κοίλου σώματος και επίπεδου είναι κυρίως ο όγκος. Στη συνέχεια, υπάρχουν διαφορές στη διάθεση, προσέξτε να μην χρησιμοποιείτε πεντατονικό συντονισμένο kalimba εάν θέλετε να παίξετε τραγούδια.

Ναι, ένα σωστό kalimba ακούγεται πολύ υπέροχο. Με τα φθηνά, συνήθως έχετε το πρόβλημα ότι τα δύο εξωτερικά φύλλα δεν ταλαντεύονται καλά και ως εκ τούτου θαμπά ή ότι δεν παράγουν καθόλου ήχο. Αλλά για να ξεκινήσετε και να δοκιμάσετε είναι απολύτως αρκετό. Δεδομένου ότι τα Kalimbas είναι ζώα συσκευασίας, αναπαράγονται πολύ γρήγορα. 

Προς το παρόν, μπορώ να προτείνω μόνο το εγχειρίδιο του Conny Sommer ως μαθησιακό υλικό στα γερμανικά. 

Θα σου γράψω ένα άλλο PM

Χαιρετισμούς από τη Σασκία

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 26/04/2021 11:26 π.μ.
Nataliya άρεσε
Μοιραστείτε το: