Δικαστήριο

Ψηφοφορία - Επίπεδη πλακέτα ...

Μοιραστείτε το:
Ειδοποιήσεις
Τα καθαρίζω όλα

Ποιό είναι το αγαπημένο σου? Γιατί; Η δημοσκόπηση δημιουργήθηκε στις 29 Δεκεμβρίου 2020

Ψηφοφορία - επίπεδη πλακέτα ή κουτί συντονισμού;

Σελίδα 2 / 2
Πράσινος Λάρι
(@greenlarry)
Διακεκριμένος Καλιμπιστής

@ Διαχειριστής

Ένα για να παρακολουθήσετε με τον ήχο απενεργοποιημένο!

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 31/12/2020 1:53 π.μ.
Nataliya άρεσε
Nataliya
(@διαχειριστής)
Εισαγγελέας Kalimba διαχειριστής

@greenlarry Υποθέτω ότι είναι τα μιμίδια στις νεότερες γενιές σαν πολύ! Συγνώμη ^^ και ελπίζω να μάθατε κάτι 

Ιδιοκτήτης του Kalimera.com και KalimbaForum.com

απάντησηΠαραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 31/12/2020 1:55 π.μ.
kalimba_bee
(@kalimba_bee)
Ενεργός Kalimbist

Στο τέλος, το κουτί συντονισμού θα ήταν η επιλογή μου για τον ήχο. Είναι ένας γήινος, στρογγυλός ήχος που μπορεί να ακουστεί σε ένα δωμάτιο με άλλα ακουστικά όργανα.

Και αξίζει να πούμε ότι υπάρχει ένα ευρύ φάσμα ποιότητας για κουτί kalimbas. Τα νεκρά δόντια είναι τα χειρότερα! Έχω την τύχη να πω ότι σχεδόν όλα τα καλίμπα μου είναι ο Hugh Tracey (έχω επίσης κάποια Gecko, και παρόμοια όργανα ποιότητας που αγοράζονται στο Amazon), αρκετά ακριβά αλλά αξίζει κάθε δεκάρα. Ένα αφρικανικό όργανο, φτιαγμένο με όμορφο αφρικανικό ξύλο, φτιαγμένο στην Αφρική. Ήταν στο παιχνίδι περισσότερο από οποιονδήποτε, και αυτό δείχνει.

Για να αγοράσω ένα μέσο προϋπολογισμού, να δοκιμάσω μια νέα μάρκα ή να πάρω μια ευκαιρία για τα δόντια, πιθανότατα θα έβαζα το στοίχημά μου σε ένα επίπεδο χαρτόνι.

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 31/12/2020 7:55 μ.μ.
Nataliya άρεσε
YnasWorld
(@ynasworld)
Συντονιστής φόρουμ Παρουσιαστής

Μου αρέσουν όλα τα δόντια μου να δουλεύουν, έτσι μου αρέσει καλύτερα η επίπεδη σανίδα.

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 08/01/2021 2:43 π.μ.
Nataliya άρεσε
Συνταξιούχος
(@pensionerposse)

Για το πρώτο μου, θα δοκιμάσω ένα Kmise με κιβώτιο ήχου, (μόλις το παραγγείλατε σήμερα).

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 08/02/2021 4:14 μ.μ.
Nataliya άρεσε
Άσλυα
(Aslya)
Αξιόπιστος Kalimbist

@pensionerposse Ενδιαφέρων! Δεν ξέρω αυτό το εμπορικό σήμα αλλά φαίνεται ωραίο 🙂 Τα δάχτυλα διέσχισαν για γρήγορη παράδοση 🤩 

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 09/02/2021 8:37 π.μ.
Συνταξιούχος
(@pensionerposse)

Το Kmise παράγει μια αρκετά ποικιλία μουσικών οργάνων αρκετά καλής ποιότητας, έχω 2 από τις χρωματικές αρμονικές τους, και ορισμένοι από τους φίλους μου από το φόρουμ ukulele μου λένε ότι τα uk τους είναι πολύ καλά και για τα χρήματα.

(Ελπίζω να μην φτάσει με «νεκρά δόντια», όπως δυστυχώς κάποιοι από εσάς είχατε από τις αγορές σας.)

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 09/02/2021 9:33 π.μ.
Nataliya άρεσε
Συνταξιούχος
(@pensionerposse)

Το Kmise μου (κοίλα 17 δόντια) μόλις έφτασε, αποσυσκευάστηκε και δοκίμασε τις νότες, μόνο ένα στο άκρο που δεν ακούγεται σωστά, (αλλά είναι κρύο, οπότε αυτό μπορεί να είναι μέρος αυτού, έπρεπε να το δώσει αμέσως) ). 😉 

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 13/02/2021 2:00 μ.μ.
Nataliya άρεσε
Nataliya
(@διαχειριστής)

@pensionerposse Το καταλαβαίνουμε μερικές φορές επίσης - ακόμα κι αν αντηχούν όταν το στέλνουμε. Πιστεύουμε ότι οφείλεται στις αλλαγές θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της αποστολής. Αφήστε το να ηρεμήσει σε θερμοκρασία δωματίου για λίγο και μετά προσπαθήστε να το συντονίσετε ξανά - αυτό συνήθως τα διορθώνει.

απάντησηΠαραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 13/02/2021 4:57 μ.μ.
Φρανκ
(@frankv)
Ενεργός Kalimbist

Έχω διαβάσει πολλά για τα σανλάμ και τα κοίλα καλίμπα και πήγα για μια σανίδα.

Μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο μπορείτε να παίζετε απαλά, ειδικά επειδή συνήθως εξασκώνομαι νωρίς το πρωί όταν η γυναίκα κοιμάται ακόμα. Και όπως έλεγε ο παππούς μου: «ας ξαπλώσουν οι κοιμισμένες σύζυγοι» 😮 

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 25/02/2021 9:23 π.μ.
Nataliya
(@διαχειριστής)

@frankv Ο παππούς σου δεν θα μπορούσε να είναι πιο σοφός - πρέπει να του δώσω αυτό.

Σε τι είδους επίπεδη σανίδα ασκείστε; φαίνεται πολύ ενδιαφέρον 

απάντησηΠαραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 25/02/2021 10:13 μ.μ.
Φρανκ
(@frankv)
Ενεργός Kalimbist
Δημοσιεύτηκε από: @ Διαχειριστής

@frankv Ο παππούς σου δεν θα μπορούσε να είναι πιο σοφός - πρέπει να του δώσω αυτό.

Σε τι είδους επίπεδη σανίδα ασκείστε; φαίνεται πολύ ενδιαφέρον 

Είναι ένα σπιτικό kalimba.

Τα δόντια παραγγέλθηκαν από το Amazon και το ξύλο είναι πεύκο. Έχω παραγγείλει ένα ωραίο κομμάτι βελανιδιάς επειδή βρήκα στον ιστό ότι ένα σκληρό ξύλο δίνει καλύτερο ήχο. Αλλά όταν έφτασε είχε μια μεγάλη ρωγμή σε αυτό. Δεν ήθελα να περιμένω να έρθει καινούργιο, πήρα λίγο ξύλο πεύκου που είχα ξαπλώσει και έφτιαξα την καλίμπα μου. Η εικόνα του δέντρου και των πουλιών με πυρογραφία (άλλο χόμπι μου) και βάφτηκε το ξύλο.

Πρέπει να πω, σε ένα αυτί για αρχάριους, δεν ακούγεται τόσο κακό. Παρά το μαλακό ξύλο

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 26/02/2021 6:08 π.μ.
Πράσινος Λάρι
(@greenlarry)
Δημοσιεύτηκε από: @karinvdb

@alpobc Δεν νομίζω ότι αυτό θα λειτουργούσε. Δεν είμαι ειδικός, αλλά αισθάνομαι ότι ο λόγος που ένα κοίλο kalimba έχει προβλήματα με τις ψηλές νότες/εξωτερικές πινελιές ειδικά είναι ότι πλησιάζεις πολύ στην άκρη, το κοίλο κουτί είναι αυτό που αντηχεί και αυτό λειτουργεί καλύτερα στη μέση. 

Όχι, πιστεύω ότι οι εξωτερικές νότες δεν έχουν τόσο μεγάλη απήχηση επειδή οι νότες είναι πολύ ψηλότερες. Οι υψηλότερες νότες δεν ηχούν για όσο διάστημα οι χαμηλότερες νότες σε οποιοδήποτε όργανο.

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/01/2022 9:24 μ.μ.
Σελίδα 2 / 2
Μοιραστείτε το: