Δικαστήριο

Ψηφοφορία - Επίπεδη πλακέτα ...

Μοιραστείτε το:
Ειδοποιήσεις
Τα καθαρίζω όλα

Ποιό είναι το αγαπημένο σου? Γιατί; Η δημοσκόπηση δημιουργήθηκε στις 29 Δεκεμβρίου 2020

Ψηφοφορία - επίπεδη πλακέτα ή κουτί συντονισμού;

Σελίδα 1 / 2
Nataliya
(@διαχειριστής)
Εισαγγελέας Kalimba διαχειριστής

Ποιό είναι το αγαπημένο σου? Γιατί;

Ιδιοκτήτης του Kalimera.com και KalimbaForum.com

Παραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 13/12/2020 1:38 π.μ.
Mills, Jenna και KalimbaVerse άρεσε
KalimbaVerse
(@kalimbaverse)
Φημισμένος Kalimbist Εγγεγραμμένοι

Επίπεδη σανίδα!

Αν και είναι πιο αθόρυβο χωρίς ηχητικό κουτί, ο ήχος που παράγει είναι πιο dolce/smooth/sweet, συν υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσετε ζητήματα όπως νεκρά δόντια / νεκρό σώμα / δόντια κουδουνίσματος που συμβαίνει μερικές φορές για κοιλότητες 😆

κατεβάσετε
απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 15/12/2020 1:12 π.μ.
Mills, Jenna και Nataliya άρεσε
alpobc
(@alpobc)
Διακεκριμένος Καλιμπιστής

@kalimbaverse Έτσι, αποσυναρμολογώντας μια επίπεδη σανίδα και τοποθετώντας αυτό το υλικό σε ένα κουτί, θα ήταν το καλύτερο και από τα δύο;

Αγόρασα μερικά φτηνά δόντια στο Wish και έφτιαξα μια καλίμπα από κουτί πούρων. Είχε νεκρότητα και καμία στήριξη. Το χώρισα και έβαλα το υλικό σε ένα συμπαγές κομμάτι βελανιδιάς. Έχει περισσότερη αντοχή, αλλά μερικά από τα δόντια είναι ακόμα νεκρά. Το E° έσπασε όταν το έφτιαξα για πρώτη φορά στο κουτί των πούρων.

Νομίζω ότι ένα κούφιο κουτί με αρκετά χοντρό επάνω μέρος θα λειτουργούσε. Φαίνεται ότι δεν είναι διαισθητικό να προέρχεται από ένα έγχορδο όργανο να έχει ένα χοντρό ηχείο.

Το να παίζεις λάθος νότα είναι ασήμαντο. το να παίζεις χωρίς πάθος είναι αδικαιολόγητο.
~ Λούντβιχ βαν Μπετόβεν

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 17/12/2020 6:19 π.μ.
Πράσινος Λάρι
(@greenlarry)

Έχω μόνο ένα, τύπου resonant box. Πρώτη kalimba που έχω παίξει και μου αρέσει! 

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 19/12/2020 9:42 μ.μ.
Ookami
(@ookami)
Ενεργός Kalimbist

Προς το παρόν, επίπεδη σανίδα, καθώς είναι ακόμα σύνηθες τα κούφια καλίμπα να έχουν πολύ δύσκαμπτα ή ακόμα και αδιέξοδα δόντια με μικρή απήχηση και κολλώδη τόνο στις νότες. 

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 29/12/2020 4:25 μ.μ.
Mills
(@ μύλοι)
Ενεργός Kalimbist

Έκανα πολλή έρευνα πριν πάρω το πρώτο μου, και πήρα ένα κουτί κούφιου/συντονισμού kalimba. Για κάποιο λόγο, νομίζω ότι ήταν καλύτερο και έμοιαζε περισσότερο με «πραγματικό» μουσικό όργανο. Ωστόσο, από τότε αποφάσισα ότι μου αρέσει περισσότερο η επίπεδη σανίδα kalimbas. Μου αρέσει να μπορώ να παίζω ψηλές νότες. Για μένα δεν πειράζει που δεν είναι τόσο δυνατό. Υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις όπου κάποιος μπορεί να αρέσει καλύτερα ένα κούφιο, όπως για την παραγωγή ειδικών εφέ με τις οπές ήχου. Υποθέτω ότι και τα δύο έχουν θετικά και αρνητικά, ανάλογα με τον ήχο που θα πας! 🙂

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 29/12/2020 8:10 μ.μ.
Ookami και Nataliya άρεσε
Πράσινος Λάρι
(@greenlarry)

@ookami Το hollow box one μου είναι πολύ ηχηρό χωρίς νεκρά δόντια, και όμως ήταν φθηνό από την Amazon. Μάλλον στάθηκα τυχερός.

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 2:04 π.μ.
kalimba_bee, Ookami και Nataliya άρεσε
Ookami
(@ookami)
Ενεργός Kalimbist

@greenlarry, ναι, αυτό είναι καλό για εσάς 👍 :). Καλά υπάρχουν εξαιρέσεις, καθώς αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ελπίδα για βελτίωση και ότι οι εξαιρέσεις λειτουργούν για να γίνουν ο μέσος όρος. Ορισμένες μάρκες ή/και τύποι ξύλου φαίνονται λιγότερο επιρρεπείς σε αυτό επίσης. 

Δεν αποκλείω τα hollow boxes μακροπρόθεσμα, απλώς περιμένω να βγει ένα που ξεπερνά αξιόπιστα αυτά τα γενικά προβλήματα 😉 (προσέχοντας πολλές κριτικές/αναφορές/εξώφυλλα που παίζονται σε διαφορετικά μοντέλα).

Στην αγορά που έχω στη διάθεσή μου, οι φθηνότερες κοιλότητες δεν είναι απαραίτητα και τόσο φθηνότερες, σε σύγκριση με μια επίπεδη σανίδα (ξύλινη ή ακρυλική). Και έχω και μερικά άλλα κριτήρια, όπως ποικιλία πλήκτρων (21), δόντια πολύ μαλακά και εύκολα στο τρίψιμο (ιδιαίτερα ψηλά) (ευαίσθητο δέρμα και μάλλον κοντά νύχια 😆 ), τον τύπο του ήχου που βγαίνει (δύσκολο περιγράψτε, εξαρτάται από τις προσωπικές προτιμήσεις και συχνά το συγκεκριμένο εμπορικό σήμα/μοντέλο). Οι επίπεδες σανίδες προσφέρουν περισσότερες επιλογές με 21 κλειδιά, δεν μπορώ καν να θυμηθώ στην έρευνά μου ένα κοίλο καλίμπα με 21 κλειδιά. Αυτό έπαιξε επίσης ρόλο στο να πάρω μια επίπεδη σανίδα 21 πλήκτρων ως το πρώτο μου Kalimba, λίγο πιο ακριβό από το πρώτο hollow.

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 4:41 π.μ.
KarinvdB
(@karinvdb)
Νέα Kalimbist

@alpobc Δεν νομίζω ότι αυτό θα λειτουργούσε. Δεν είμαι ειδικός, αλλά αισθάνομαι ότι ο λόγος που ένα κοίλο kalimba έχει προβλήματα με τις ψηλές νότες/εξωτερικές πινελιές ειδικά είναι ότι πλησιάζεις πολύ στην άκρη, το κοίλο κουτί είναι αυτό που αντηχεί και αυτό λειτουργεί καλύτερα στη μέση. 

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 9:40 π.μ.
alpobc και Nataliya άρεσε
KarinvdB
(@karinvdb)
Νέα Kalimbist

Δεν είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω κούφιο καλίμπα. Όταν ερεύνησα πριν αγοράσω το πρώτο μου kalimba, ήμουν πολύ ευγνώμων για τα βίντεο που εξήγησαν τη διαφορά, είμαι εντάξει με το kalimba να μην είναι δυνατό και ο πιο γλυκός ήχος της flatboard είναι ακριβώς αυτό που προτιμώ, οπότε αγόρασα ένα flatboard Lingting. Αν δεν είχα κάνει έρευνα, πιθανότατα θα είχα αγοράσει ένα από τα φθηνότερα, εκτός μάρκας hollow kalimbas.

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 9:43 π.μ.
Ookami και Nataliya άρεσε
Πράσινος Λάρι
(@greenlarry)

Πριν πάρω την τρέχουσα κοίλη σανίδα μου, ο σύντροφός μου παρήγγειλε μια μικρή επίπεδη σανίδα 10 χαρτονομισμάτων από την ευχή ως έκπληξη. Ήρθε αλλά δεν υπήρχε σανίδα. Μόνο ένα σακουλάκι με μικροσκοπικά δόντια και οι μπάρες lol. Μπορεί κάποια μέρα να το φτιάξω...

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 11:32 π.μ.
Nataliya άρεσε
Nataliya
(@διαχειριστής)

@greenlarry κλασικό Wish haha ​​- ενημερώστε με εάν χρειάζεστε καθοδήγηση ή εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις. Συνιστώ να εγκαταστήσετε στη συνέχεια σε μια επίπεδη σανίδα

απάντησηΠαραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 11:38 π.μ.
Πράσινος Λάρι
(@greenlarry)

@ Διαχειριστής ναι, ψάχνω για κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω ως επίπεδη σανίδα και θα πρέπει να μάθω πού να εγκαταστήσω τις ράβδους

απάντησηΠαραθέτω
Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 11:41 π.μ.
Nataliya άρεσε
Nataliya
(@διαχειριστής)

@greenlarry δοκιμάστε να επισκεφτείτε τους ντόπιους ξυλουργούς για να αποκτήσετε μια σανίδα που έχει απομείνει σε σχήμα. Θα δω αν μπορώ να βρω σχέδια για αυτό και θα δημοσιεύσω εδώ αργότερα

απάντησηΠαραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 11:50 π.μ.
Nataliya
(@διαχειριστής)

Δείτε αυτό το βίντεο Larry - ένα σημαντικό πράγμα που πρέπει να θυμάστε κατά την εγκατάσταση των δοντιών

απάντησηΠαραθέτω
Θέμα εκκίνησης Δημοσιεύτηκε: 30/12/2020 1:03 μ.μ.
Σελίδα 1 / 2
Μοιραστείτε το: